Ara
  • Karga

#XRP NEDİR?


Ripple Nedir?

Ripple ya da XRP, bir ödeme ağı ve aynı zamanda bir kripto para birimidir. Ancak Ripple, bilinen pek çok kripto paranın aksine merkezi olan bir dijital paradır. Blockchain sistemi üzerinden işlem görmesine rağmen bir şirket tarafından yönetilir.


Ripple Nasıl Ortaya Çıktı?

Ripple, 2012 yılında Chris Larsen ve Jed McCaleb tarafından yaratıldı. Büyük miktarlardaki para ve varlık transferlerinin hızlı, güvenilir ve ucuz bir şekilde blockchain sistemi üzerinden yapılmasını amaçlayan sistem, Bitcoin ve Ethereum’dan sonra küresel kripto para borsalarında en çok rağbet gören para birimlerinden biridir.

Ripple'ın kurumsal bir merkeze ve şirket yapısına sahip olması değerini artırır. Ayrıca ödeme sistemleri sağlayan şirketler ve bankalar tarafından da tercih edilen bir kripto para birimidir.


Ripple Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Ripple; dünya çapında bilinen ve işlem gören birçok kripto paranın aksine madenciliği yapılmayan bir sisteme sahiptir. Bu kripto para birimi, Ledger adı verilen blockchain tabanlı defterlere sahip olan Ripple Labs adlı bir şirket tarafından yönetilir.

Aynı zamanda RippleNet adı verilen bir de ödeme ağı bulunan Ripple, blockchain teknolojisine yeni bir boyut katmış ve kullanıcılara çok kısa sürelerde uluslararası alım satım işlemleri yapma hakkı sağlamıştır.

Ayrıca Ripple'da Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinden farklı olarak üretilen dijital paralar belli aralıklarla piyasaya sürülür.


Ripple’ın Avantajları Nelerdir?

Birçok global banka ve firmayla partnerlik ilişkisi kuran Ripple Labs, blockchain teknolojisi sayesinde oldukça hızlı ve düşük maliyetlerle küresel işlem olanağı sağlıyor. Ripple ile dünyanın her yerine 4 saniye gibi kısa bir sürede gönderim yapılabiliyor.

Küresel çapta 50'den fazla kripto para borsasında işlem gören Ripple, değerini kâr üreten bir şirkete dayandırması sebebiyle diğer kripto paralardan da farklılaşıyor. Uzun vadede blokchain sistemini 3. parti işlemcilere de açmak isteyen Ripple, altyapısını ve konumunu geliştirmeyi hedefliyor.


Ripple Nasıl Alınır?

2012 yılında Chris Larsen ve Jed McCaleb tarafından yaratılan Ripple, küresel olarak yaygın şekilde kullanılır. Bu kripto para birimine dijital platformlar üzerinden gerçek para birimleri karşılığında sahip olabilirsiniz.

Yenilikçi ve dürüst bir hizmet anlayışı sunan TOMYA, size Ripple işlemleri konusunda yardımcı olmaya hazır. TOMYA sayesinde dijital para borsası içinde güvenli bir şekilde yer alabilir, paranın geleceğine yatırım yapabilirsiniz. TOMYA fırsatlarıyla Ripple satın almak için tıklayın.


Ripple’ın Avantajları Nelerdir?


• Ripple, varlık ve para transferlerinde blockchain teknolojisi sayesinde çok düşük maliyetlere ve çok kısa sürelerde uluslararası gönderim imkanı sunmaktadır.

• Piyasa değerinin en yüksek üçüncü kripto para olması ve çok yüksek işlem hacmine sahip olması birçok borsada işlem görmesine neden olmaktadır. Bu durum da erişilebilirliği kolaylaştırmaktadır.

• Bitcoin gibi merkezi olmayan kripto para değerlerinin aksine, değerinin kar eden bir şirkete dayandırılıyor olması Ripple’ı diğer kripto para değerlerinden ayıran en önemli unsurdur.

• Büyük ödeme sistemleri sağlayıcı şirketler ve bankalarla yaptığı anlaşmalar ile günden güne değerini arttırmaya devam etmektedir.


Ripple Madenciliği Nasıl Yapılır?


Ripple’ın, diğer kripto para birimlerinin aksine madenciliği veya üretimi yapılmamaktadır. Dolaşımdaki bütün Ripple değerlerini şirket üretmektedir. Toplam üretilen Ripple miktarı 100 milyar adet olsa da, şirket piyasaya sadece 40 milyar adet Ripple sunulmuştur.

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinden farklı bir politika izleyen şirket madencilikten farklı bir üretim sistemi benimsemiştir. Üretilen Ripple’lar belli aralıklarla piyasaya sürülmeye devam etmektedir.


Ripple ile Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?


• Bitcoin sistemi herhangi bir merkeze bağlı değildir, Ripple ise bir şirket bünyesindedir ve denetlenmektedir.

• Bitcoin transfer işlemlerinde her bir saniyede 4 işlem yapabilirken, Ripple’da bir saniyede 1500 işlem yapılabilmektedir. (Bu rakamlar zamanla değişebilir)

• Transfer işlemleri için kesilen komisyon ücretleri konusunda Ripple, Bitcoin’den çok daha uygun bir yöntemdir.


6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör