Ara
  • Karga

Sert Düşüşlerin Ardından Borsada Son Durum! #borsa #bist100 #kripto #coin #bitcoin


Gedik yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende endeksin güne yataya yakın hafif satıcılı bir açılış yapması bekleniyor.

Başta ABD hisse senetleri piyasaları olmak üzere son dönemde küresel ölçüde hisse senelerinde yön oluşturmakta zorlanılan kararsız bir görünüm mevcut. ABD faizleri ve dolar endeksi ise son zamanların düşüklerindeki seyrini devam ettiriyor. Bugün ABD'de 15:30'da açıklanacak GSYİH ve haftalık işsizlik başvuruları başta olmak üzere dayanıklı tüketim malları siparişleri, kişisel tüketim harcamaları ve 17:00'da açıklanacak bekleyen konut satışları piyasalara hareketlilik getirebilir.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler

15:30 ABD - 1. Çeyrek GSYİH Önem: Yüksek

15:30 ABD - Haftalık İşsizlik Başvuruları Önem: Orta

BIST-100 Güne Başlangıç

Önceki günkü sert satışların ardından dün günün son bölümüne kadar kararsız bir tablo oluşan endekste, son bölümde gelen alımlarla endeks günü %1,92 yükselişle 1.427 seviyesinden tamamladı. Dün sektör endekslerinin tamamı yükselirken BIST 100'de de 89 hisse günü yükselişle tamamladı. Yurtdışında kararız bir tablo varken BIST 100'de önceki gün gelen sert satışların tepkisi yaşandı. Bugün ise ABD endeks vadelileri hafif satıcılı seyrederken, Asya piyasalarında karışık bir tablo var. Avrupa'da ise yataya yakın kararsız bir açılış beklentisi hakim. Dün endeks kapanışında 8,44 civarında bulunan Dolar/TL kuru bu sabah 08:00 itibariyle 8,46 civarında bulunuyor. Bu görüm altında endeksin güne yataya yakın hafif satıcılı bir açılış yapmasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Önceki gün gelen sert satışların ardından dün BIST 100'de önce dengelenme ardından da günün son bölümünde tepki alımları görüldü. Bu tepki ile endeksin dün bahsettiğimiz 1.415 üzerine hareketlenmesi ve bu seviye üzerinde kalarak günün en yüksek seviyesinden kapanması olumlu oldu. 1.415 üzerinde dün de bahsettiğimiz 1.430 - 1.445 aralığı yeniden dengelenme bölgesi olarak izlenebilir. 1.445 aşılacak olursa da yakın dönem için en güçlü ve en kritik seviye olarak izlediğimiz 1.462 yeniden gündeme gelebilir. Burası aşılamadığı sürece yükselişlere temkinli yaklaşmak gerektiği görüşümüzü koruyoruz. Aşağıda ise 1.415 ve buranın altında son satışlarda gördüğümüz en düşük seviyeler olan 1.390 civarı en kritik destek bölgesi konumunda bulunuyor.


Açıklanan bilançoları 8 kritere göre listeledik. Ele aldığımız kriterlerin listesi şöyle: 1- İhracat oranı yüzde 10’un üzerinde 2- Borç/Kaynak oranı yüzde 80’in altında 3- Net satış büyümesi yüzde 10’un üzerinde 4- Net Kar büyümesi yüzde 10’un üzerinde 5- Özsermaye karlılığı yüzde 10’un üzerinde 6- Aktif karlılığı yüzde 10’un üzerinde 7- Cari oranı 1’in üzerinde 8- Fiyat/Kazanç oranı 30 seviyesinin altında

Listedeki şirketlere baktığımız zaman altı şirketin Fiyat/Kazanç Oranı’nın 10 seviyesinin altında olduğunu görüyoruz. Bu altı şirket şöyle: 1) Vestel Beyaz Eşya 2) Trabzon Liman 3) Ege Seramik 4) Çemaş Döküm 5) Çemtaş 6) Brisa

İlk çeyreğin yıldız üç hissesi İlk çeyrekte dikkat çeken yıldız üç hisse var. Bu hisseler: 1) Türk Traktör 2) Ford Otosan 3) Logo Yazılım Her üç şirketin de fiyatı 150 TL’nin üzerinde. Türk Traktör 204 TL, Ford Otosan 177 TL, Logo Yazılım 156 TL. Bu şirketler büyümeleri ile dikkat çekerken fiyat kazanç oranının seyri ile beklentilerin sürdüğü gözlenmekte.


Borsada ilk çeyrek verilerine göre açıklanan bilançolar içerisinde zarardan kara geçen şirket sayısı 46.

Web tabanlı temel analiz platformu stockeys.com’u kullanarak borsadaki bütün şirketler içerisinden zarardan kara geçenleri listeledik. Bunları excel’e aktararak şirketlerin fiyat verileri ile performanslarını izledik.


Süreklilik önemli Şirketlerin ilk çeyrekte zarardan kara geçmeleri önemli. Bunu sürdürebilmeleri ise çok daha fazla önemli. Bu nedenle ikinci çeyrek verileri ve büyüme kalemlerindeki iyileşmeleri takip edilmeli.

Sürdürülebilir büyümeler kazandırır Yatırımcılara sürdürülebilir büyümeler kazandırır. Zaman zaman beklenmeyen gelişmelerden dolayı zarara uğrayan şirketler toparlanabilir. Ancak yaşam ömürleri içerisinde ağırlıklı olarak zararda olan şirketlerin dönemlik yükselişleri kısa süreli olacaktır.

200 milyonun üzerinde kar açıklayanlar Borsa İstanbul’da zarardan kara geçen şirketler içerisinde karı 200 milyon TL’nin üzerinde olan şirketlerin listesi şöyle: Enka İnşaat, Petkim, Anadolu Grubu Holding, TAV Havalimanları, Ülker Bisküvi, Türk Hava Yolları, Kardemir (D), Anadolu Efes, Utopya Turizm, Migros Ticaret


Yüksek perfromans gösterenler

Zarardan kara geçenler içerisinde yüksek performans gösteren şirketlere baktığımızda yılbaşından bu yana yüzde 100 kazandıran üç şirket bulunuyor. Bu şirketler: Say Yenilenebilir Enerji, Fade Gıda ve Lüks Kadife.


Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör