Ara
  • Karga

"Mining Nedir?"

“Mining Nedir? Nasıl Yapılır?” diye merak ediyor, düşünüyor ancak işin içinden çıkamıyorsan bu yazımız biraz olsun sana yardımcı olabilir.

Mining (Madencilik) en basit tabirle “üretim işlemi” olarak adlandırılabilir. Madencilik; hesaplama yetkisini kullanarak Blockchain üzerinde yapılan kayıt işlemlerini gerçekleştirme, sistem ağının güvenliğini sağlama ve sistemdeki her kullanıcıyı senkronize hale getirme işlemidir.

Yeterli ekipmana ve doğru yazılıma sahip herkes tarafından yapılabilir. Tüm blokların tamamlanması ile işlemi yapanlara, yaptıkları işlemle doğru orantıda ödül verilir. Bu ödül, işlemin yapıldığı Blockchain ağına ait Coin’dir.

Bitcoin madenciliğinin sonucu iki yönlüdür. Birincisi, bilgisayarlar bitcoin ağındaki bu karmaşık matematik problemlerini çözdüklerinde, yeni bitcoin üretirler. İkinci olarak, hesaplamalı matematik problemlerini çözerek, bitcoin madencileri işlem bilgilerini doğrulayarak bitcoin ödeme ağını güvenilir ve güvenli hale getirir.Bitcoin Madenciliği Nasıl Çalışır?

"Madencilik yaparak, para harcamak zorunda kalmadan kripto para kazanabilirsiniz.

Bitcoin madencileri, blok zincirine eklenen doğrulanmış işlemlerin bloklarını tamamladıkları için ödül olarak Bitcoin alırlar.

Madencilik ödülleri, önce karmaşık bir karma bulmacaya çözüm bulan madenciye ödenir ve bir katılımcının çözümü keşfetme olasılığı, ağdaki toplam madencilik gücünün oranıyla ilgilidir.

Bir madencilik teçhizatı kurmak için bir GPU’ya (grafik işleme birimi) veya uygulamaya özel bir entegre devreye (ASIC) ihtiyacınız var.

Ancak, zaman ve ekipmana yatırım yapmadan önce, madenciliğin gerçekten size uygun olup olmadığını görmek için bu açıklayıcıyı okuyun. Öncelikle Bitcoin’e odaklanacağız.

Birçok madencilik için birincil çekiliş, Bitcoin ile ödüllendirilme olasılığıdır. Bununla birlikte, kripto para birimine sahip olmak için kesinlikle bir madenci olmanıza gerek yok. Fiat para birimini kullanarak kripto para birimleri de satın alabilirsiniz; bir kripto borsasında başka bir kripto kullanarak ticaret yapabilirsiniz (örnek olarak, Bitcoin satın almak için Ethereum veya NEO kullanarak). Hatta alışveriş yaparak, kullanıcılara kripto para biriminde ödeme yapan platformlarda blog gönderileri yayınlayarak veya hatta faiz getiren kripto hesapları kurarak bile kazanabilirsiniz.

Madencilerin aldığı Bitcoin ödülü, insanları madenciliğin birincil amacına yardımcı olmaya motive eden bir teşviktir. Bu amaç, Bitcoin işlemlerini meşrulaştırmak ve izlemek, geçerliliğini sağlamaktır. Bu sorumluluklar dünyanın her yerindeki birçok kullanıcı arasında yayıldığı için, Bitcoin “merkezi olmayan” bir kripto para birimidir veya düzenlemesini denetlemek için bir merkez bankası veya hükümet gibi herhangi bir merkezi otoriteye güvenmeyen bir kripto para birimidir.


Mining Rig (Madencilik Teçhizatı) Nedir?

Madencilik teçhizatı, temelde çok sayıda grafik kartına (GPU) sahip bir bilgisayardır. Bir madencilik teçhizatının standart bir bilgisayar kasası yoktur, çünkü standart bir bilgisayar kasasında kripto para madenciliği yapmaya yetecek kadar grafik kartını sığdırmak için yeterli yer yoktur.

Standart bilgisayar kasaları aşırı ısınmaya dolayısıyla grafik kartlarının verimsiz çalışmasına neden olma eğilimindedir. Bu sebeple madencilik teçhizatlarına ihtiyacımız vardır. Bununla birlikte, tek bir ana kart, işlemci, disk ve bellek ile birden fazla grafik kartı kullanmak; ekran kartlarına harcayacağımız paradan tasarruf etmemizi sağlar.Madencilik teçhizatı için hangi grafik kartını temin etmeliyim?

Grafik kartları madencilik teçhizatının en önemli parçasıdır; çünkü ne kadar para kazanacağınızı belirler. Tercih ettiğiniz grafik kartı ne kadar güçlüyse kripto para madenciliği ile o kadar kâr elde edersiniz.

Hangi grafik kartını satın alacağınıza karar verirken 3 önemli şeye dikkat etmelisiniz:

Fiyatı ne kadar?

Günde veya ayda ne kadar kar sağlıyor?

Ne kadar elektrik kullanıyor?

Grafik kartı satın alırken önceliğiniz, yatırımınızı size en hızlı şekilde geri kazandıracak grafik kartını satın almaktır. Yatırım geri dönüş süresi (ROI), grafik kartının fiyatı ile net günlük madencilik gelirinin birbirine bölünmesiyle bulunur.

Örneğin; grafik kartının fiyatı 1400 lira, günlük madencilik geliri de elektrik masrafı dahil 14 lira olsun. Bu hesaba göre, yatırımınızın geri dönüş süresi 100 gün olur.

2021 yılı için madencilik teçhizatı kurarken aşağıdaki grafik kartlarını kullanabilirsiniz:

NVIDIA RTX 3060 Ti

NVIDIA RTX 3080

NVIDIA RTX 2060

AMD RX 5700 XT

AMD RX 5700

AMD RX 580 8GB

AMD RX 570 8GB

Grafik kartlarının olası madencilik getirisini görmek için madencilik hesaplayıcısını kullanabilirsiniz.

Not: Diğer grafik modellerinin de madencilik için iyi olabileceğini unutmayın, yukarıdaki liste, bir madencilik teçhizatı kurmak için gerekli grafik kartlarından sadece birkaçı. Ayrıca, bazı eski modellerin artık mevcut olmayabileceğini de aklınızda bulundurun.


Madencilik teçhizatı için hangi PCI-E USB çoklayıcıyı satın alınmalı?

PCI-e çoklayıcılar, bir madencilik teçhizatı için önemli parçaların başında gelir. Grafik kartlarınızı ana karttan uzakta çalıştırmanıza olanak tanıyorlar. PCI-e çoklayıcılar ile grafik kartlarınızı hava akışına uygun şekilde yerleştirerek daha iyi soğutma performansı alabilirsiniz.

Madencilik için kullanılan PCI-e çoklayıcıları, normalde oyun bilgisayarları için kullanılanlardan daha ucuzdur Bu çoklayıcıların daha ucuz olması beklendiği gibi daha kolay bozulabileceği anlamına gelir. Yedekleme için birkaç ekstra çoklayıcı (iki veya üç) almanızı öneririz.


Madencilik teçhizatı için hangi işlemci tercih edilmeli?

Bir madencilik teçhizatı kurarken bazı parçalardan kısarak masrafları azaltabilirsiniz. İşlemci (CPU) bunlardan biridir. Niyetiniz işlemci ile madencilik yapmak değilse, o zaman düşük kaliteli bir işlemci seçebilirsiniz. Grafik kartı performansı, işlemci performansından etkilenmez.

Eğer işlemci ile madencilik yapmak istiyorsanız, o zaman iyi performans gösteren bir işlemci seçmeniz gerekir. AMD Ryzen işlemcilerinin İntel işlemcilerine kıyasla madencilik yaparken daha iyi performansa sahip olduğu biliniyor.

Bir madencilik teçhizatı en iyi fiyat performans oranına sahip AMD Ryzen işlemcileri:

AMD Ryzen 7 3700X

AMD Ryzen 9 5900X

Diğer Ryzen işlemcileri (Bütçenize göre istediğinizi tercih edebilirsiniz)


Madencilik teçhizatı için hangi ana kart tercih edilmeli?

Doğru ana kartı seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç değişken vardır. Bunlar, işlemci soket tipi ve kullanmayı düşündüğünüz grafik kartı sayısıdır.

Intel ve AMD işlemciler farklı soket tiplerini kullanır. Intel’in en son soketi LGA 1200 iken AMD’nin en son soketi AM4'tür. İşlemcinize uyan doğru ana kartı seçmeye dikkat edin.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da ekran kartının desteklediği PCI-e x16 ve PCI-e x1 slotlarının miktarıdır.

PCI-e slotları, ana kart üzerinde grafik kartınızı taktığınız yuvalardır. Grafik kartları normalde ana karta PCI-e x16 konektörü aracılığıyla takılır. Ancak madencilik teçhizatlarında, daha fazla grafik kartını tek bir ana karta bağlamak için PCI-e x1 USB çoklayıcıları kullanılır.

Yeterli PCI-e yuvasına sahip düşük maliyetli bir anakart bulamazsanız, bir PCI-e x1'i 4 PCI-e x1’e genişleten PCI-e genişletme kartları da kullanabilirsiniz.

Grafik kartı miktarı veya işlemci modeli gibi bilgiler olmadan bir anakart önermek çok zordur. Bu nedenle anakart seçerken elinizdeki parçalara uygun ana kartı seçmek için kendi araştırmanızı yapmalısınız.


Madencilik teçhizatı için hangi güç kaynağını kullanmalıyım?

Elinizdeki diğer bileşenlere bağlı olan bir başka önemli parça da güç kaynağıdır. Hangi güç kaynağını tercih edeceğiniz genellikle elinizdeki grafik kartlarının sayısına ve türüne bağlıdır.

Örneğin; 1000W’luk bir sistemin en az 1200W güç kaynağı birimine ihtiyacı olacaktır. (1000 x 1,2 = 1200)

Not: Daha güçlü bir işlemci kullanıyorsanız, o işlemcinin güç tüketimini hesaba kattığından emin olun. 100W, düşük kaliteli bir işlemci için yeterlidir.

Güç kaynağını seçerken ikinci olarak, grafik kartının PCI-e güç kablosundaki konektörleri saymanız gerekiyor. Bir güç kaynağı, tüm grafik kartlarına güç sağlamak için yeterli PCI-e güç konektörüne sahip olmalıdır.

Yeterli PCI-e güç konektörüne sahip bir güç kaynağı bulamazsanız, iki hatta üç güç kaynağı satın almayı düşünün. Bunları PSU ayırıcılar ile birbirine bağlayabilirsiniz.


Madencilik teçhizatı için hangi RAM tercih edilmeli?

RAM, madencilik için en ucuz ve en az önemli bileşendir. Düşük kaliteli bir işlemci kullanıyorsanız veya madencilik için işlemci kullanmayı düşünmüyorsanız, herhangi bir 8GB veya hatta 4GB RAM işinizi görecektir.


Madencilik teçhizatı için nasıl bir kasa kullanmalıyım?

Madencilik teçhizatı kullanılacak kasa, kişisel ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize bağlıdır. Kendiniz bir tane inşa edebilir veya önceden oluşturulmuş (daha pahalı) bir madencilik kasası satın alabilirsiniz.


Madencilik teçhizatı için hangi sabit diski tercih etmeliyim?

Windows 10 kullanmayı planlıyorsanız, herhangi bir SSD veya HDD yeterli olacaktır. 120GB SSD diskler artık oldukça ucuz. 120 GB SSD kullanmanızı öneririz.

Linux tabanlı bir işletim sistemi kullanmayı planlıyorsanız, en az 16 GB USB flash sürücü kullanmanızı öneririz. Linux tabanlı sistemler için de HDD/SDD kullanabileceğinizi unutmayın.

8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör