Ara
  • Karga

Kendi Coininizi ya da Tokenınızı Yaratmak!

Kripto para dünyasına olan ilginizi yatırımla sınırlı tutmayıp, bir adım daha ileri götürmeyi hiç düşün dünüz mü? Mesela; kendi kripto paranızı oluşturmayı?

Kendi kripto paranızı oluşturmaya coin ile token arasındaki farkı öğrenerek başlayabilirsiniz. Coin, kendine ait Blockchain teknolojisine sahiptir; token ise, var olan bir Blockchain teknolojisini kullanır. Blockchain teknolojisini kısaca, güvenli hale getirilerek bir ağ tarafından yapılan işlemlerin kaydı olarak açıklayabiliriz. Bu da coin’leri bağımsız, token’leri bağımlı kılıyor aslında.

Kripto Para Yaratmak için İlk Adım Ne Olmalı?

İlk adım tercihinize karar vermek olmalı; ya yeni bir Blockchain oluşturun ya da var olanı fork’layın. Hangisini istersiniz?

Tabi ki, her iki karar için zengin bir teknik bilgi donanımına ve iyi bir kodlama yetisine sahip olmanız gerekiyor. Siz bilmeseniz de bilen biriyle çalışmanız şart!

Bunun yanı sıra, Github üzerinde bulunan açık kaynak kodlarından faydalanıp, birkaç değişiklik yaparak da yeni bir isimle Blockchain oluşturabilirsiniz.

Teknik Bilgi ve Donanım Yoksa Ne Yapmalı?

Kripto para yaratma platformlarından faydalanabilirsiniz. Ortalama bir bilgisayar bilgisine sahip olduğunuzu ve kripto para dünyasına ilgi duyduğunuzu varsayalım. Bu dünya hakkında gerekli bilgiye sahipseniz, kripto para yaratma platformları üzerinden paranızı yaratabilirsiniz.

Zaten site, size her şeyi verecek ve sizden sadece kripto paranın logosunu, coin sayısını vb. özelliklerini belirlemenizi isteyecek. Bunun için de gerekli alt yapı ve yönlendirmeler yine sitede mevcut; onlar üzerinden ilerleyebilirsiniz.

Yarattığım Token ya da Coin’ler Nasıl Kullanılır?

Akıllı sözleşme ile destekleyerek coin’leri halka açık hale getirmeniz mümkün olabilir. Tokenler ise, varlık temsilcisi olarak hiçbir maddi değeri olmasa dahi yaratılabilirler.

Yeni bir Blockchain oluşturmak bilgi birikimi kadar emek ve zaman ister. Bunun üzerinde detaylı çalışmalar sürdürmelisiniz Fakat token oluşturmak oldukça basit bir işlemdir; varolan sistemden faydalanılabildiği için fazladan emek vermeniz gerekmez. Ciddi bir amaç taşıması gerekmediği için yarattığınız tokenin varlığını unutabilirsiniz bile…

Eğer ciddi düşünüyorsanız;

Girişimlerinizi başarılı hale getirmek için yarattığınız coin ya da tokene bir değer vermek, korumak, satışı için ilgi çekmek ve insanları ikna etmek olmazsa olmaz maddelerdir. Düşük miktarda komisyon alarak yapılan sözleşmeler, site üzerinden küçük bir meblağ karşılığında hazır token yaratmak, işin kolay tarafı.

İşin zor kısmını seçen coin yaratıcıları da olabilir. Fakat ne seçerseniz seçin, esas zorlu olan kısım; bu paraları halka açmak, tercih edilir hale getirmek. Bunun için işiniz, gücünüz, yarattığınız token ya da coin olmalı. Yine de başarısızlıkla sonuçlanan bir girişim söz konusu olabilir. Çünkü bu zamana kadar adını duyduğunuz ya da duymadığınız pek çok kripto para başarısız oldu. Kolay bir durumdan bahsetmiyoruz fakat imkansız da değil. En azından ilgi ve merakınız varsa, sizin için denemeye değer olabilir. Tabi tüm riskleri göze alarak!


1. Kendi Blokzincirinizi Oluşturmak

Kendi kripto para biriminizi çıkartmak için kendi blokzincirinizi oluşturmanız gerekir. Kendi blokzincir çalışmanızı ortaya koymak oldukça zorlu bir süreçtir. Maliyetlidir ve çalışma prensiplerini en iyi şekilde kurgulamanız gerekir tabi doğru bir yazılım dili seçimi hatta kendinize ait bir yeni dil üretmeniz bile mümkün olabilmektedir. Aslında bir kaç yıl öncesine kadar bu seçenek tek seçenekti ve Bitcoin’e rakip diğer coinler de bu şekilde çıktı. Ör: Ethereum, Litecoin, XRP (Ripple) vb.

Kendi blokzincir altyapınızı oluşturmak uygulama için gerçekten zordur ve sizi destekleyecek bir topluluğa ihtiyacınız olur. Bu topluluk tamamen bireysek kullanıcılardan oluşan binlerce kişide olabilir veya bir kaç firma ile ana yürütücüler olarak kapalı devre çalışan bir proje olarak en az 2 paydaştan da oluşabilir. Blokzincir bir topluluktan güç alır ve aslında güvenilirliğini ve kırılamaz, değiştirilemez ve şeffaflığınıda bu özelliği ile kazanır. Tüm işlemlerin şifrelendiği bir çalışma prensibine sahip olan bu yapıda yapıtaşlarını oluşturan kullanıcılar aynı zamanda onun yürütücüsü ve kayıt zincirinin temellerini oluşturur. Her bir paydaşı da yapının bir nevi onaycısı ve noteri görevini görür.

Kendi blokzincir altyapınızı ve ağınızı oluşturmanız için gerekli olan 4 temek ihtiyacınız mevcut.

Konsensus (Uzlaşma) Mekanizması: Sizin blokzinciriniz işlemleri onaylamak ve doğrulamak için hangi mekanizmayı kullanacak? (ör: madencilik, proof-of-stake, vb.)

Anahtar Algoritması: Blokzincir yapısında onaylanacak işlemler için oluşturulacak şifreleme anahtarı için hangi algoritmayı kullanacaksınız

Dil: Ana yazılımın hangi kodlama dili ile yazılacağına karar vermelisiniz. C++, Rust, JavaScript veya yeni bir dil olabilir.

Akıllı Sözleşmeler: Blokzincir yapınızın akıllı sözleşmeleri desteklicek mi nasıl bir yapıda kurulacak.

Kendi blokzincir (blokchain)’inizi oluşturmak zorlu bir süreç olsada aslında size çok daha esneklik ve tamamen kendi ihtiyaçlarınıza göre dizayn edebileceğiniz bir imkan da sağlamaktadır.

2. Mevcut bir blokzincir üzerinde kendinize ait Token üretmek

Ethereum blockchain ile birlikte akıllı kontratlar ön plana çıktı ve aslında standartları en baştan belirlenmiş, belli bir şartın yerine getirilmesine karşın verilen görevi sonuçlandıran bir yapısı olması ve değiştirilemez olmasından dolayı da güvenli olan bu çalışmalar otonom çalıştığı için akıllı sözleşme olarak adlandırılır. Akıllı sözleşmeler ile Ethereum tabanlı bir kripto para üretmek yani Token üretmek çok daha hızlı ve maliyeti kendi blokzincirinizi oluşturmanıza nazaran çok çok daha uygundur.

Avantajlarından biri binlerce geliştiricinin açık kaynak kodlu bu yapılara destek vermesi ile ortaya çıkan blokzincir çalışmalarından ücretsiz faydalanabiliyorsunuz fakat değiştirme ve yeni bir özellik ekleme kararı topluluğa ait olan blokzincirlerinde topluluğun %51’inin ortak karar ve onayı ile standartlar değiştirilebilir ya da ekleme çıkartma yapılabiliyor. Bu sebeple baz alınan blokzincir yapısının standartları ve sınırları çerçevesinde projenizi veya kripto paranızı oluşturuyorsunuz buda dezavantaj olarak görülebilir.

Bu blokzincirilerinin değiştirilme gereksinimi aynı zamanda hacklenebilme yani saldırı ile zarar görmesi söz konusu olması içinde gerekli olan bu duruma “%51 Atağı” denmiştir. Topluluğun %51’ini kontrol edemediğiniz sürece blokzincirinide hacklemeniz veya zarar vermeniz mümkün olmamaktadır. Güvenliği de bu derece kuvvetli görebilirsiniz.

Token modeli ile kendi kripto paranızı üretmenin de kendi içinde iki seçeneği mevcuttur. Burada seçmeniz gereken; 1. Yazılım standartı. 2. Amaç modeli Utility Token (Hizmet) veya Security (Menkul Kıymet) Token

ERC20 ve ERC1404 olarak sık kullanılan iki standart öne çıkmaktadır. ERC-20 Ethereum tabanlı token çalışmalarının standartıdır ve arz-talepe göre fiyat indeksi ve fiyatı oluşan şu an görebileceğiniz XTR (Xtremcoin), BNB (Binance Coin), USDT (Tether) gibi yüzlerce kripto paranında temel yapısıdır. 5 bin tane kripto para mevcut (Ocak 2020).

Temel Özellikleri;

ERC-20 tokenlerinin kendi blok zincirleri yoktur: Ethereum Blockchain’in üstünde bulunurlar.

ERC-20 jetonları Ethereum adreslerinde saklanır ve Ethereum işlemleri kullanılarak gönderilir.

ERC-20 tokenları göndermek için Ethereum Gazı kullanmanız gerekecektir.

Utility tokenlar içinde StableCoin yani sabit coin olarak işlev gören fiat para birimleri, kararlı para birimlerine endeksli ya da altına endeksli fiyatını herzaman 1 tl, 1 dolar, 1 gram altına denk gelecek şekilde sabit tutulmaya çalışılan token modelleridir. Tamamen kripto paralar ile fiat kurlar arasındaki takas (exchange) işlemlerini kolaylaştırmak amacı ile oluşturulmuşlardır. Sabit coinleri şu an bir tık daha güvenilir hale getirmek adına Security Token olarak modellenmeleride mümkün. Security Token modelinde oluşturulan standartlar ülkelerin karar vericileri tarafından onaylanmış ve sertifikalandırılmış olabilecek standartlarda olmalıdır. ERC1404 bunu sağlayan standartlardan biridir. Elixxir‘e ait Praxxis projesinin erc-1404 akıllı kontrat ile piyasaya sürdüğü xx-coin buna bir örnektir.13 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör