Ara
  • Karga

#HOLO NEDİR?


Holocoin nedir?

Holocoin sistemi faaliyete geçene kadar hem projenin tanıtımı hemde kaynak yaratmak amacıyla ERC-20 tabanında üretilmiş olan kripto paradır. Holo Token, nisan 2018 yılında ICO çalışmasıyla piyasaya sürülmüştür.

Holo, sosyal uygulamalar için iyileştirilmiş bir barındırma alanı oluşturmak için birincil amacı merkezi olmayan bir platformdur. Bu uygulama, bulut bilişim yöntemine dayalı eşler arası bir altyapı ile merkezini internet dışında barındıracak. Holo platformu, kullanıcıların herhangi bir gelişmiş donanım gereksinimi veya uzmanlığı olmadan bilgisayarlarında birden çok dağıtılmış uygulama barındırmasına izin verir.


Holo Takımı

Kurucu ortak Arthur Brock ve Eric Harris Braun daha önce Hughes ve Chrysler’de Yapay Zeka uzmanları olarak çalışmışlardı. Brock, çok sayıda para birimi sistemi tasarlarken Eric’in yazılım altyapısı konusunda deneyimi vardır. Ayrıca çoklu kripto para birimi platformlarını da kurdular.


Holo Teknolojisi

Holo’nun merkezi çerçevesi HoloChain olarak adlandırılır ve her düğümün ayrı bir blok zincirinde çalıştığı bir blok zincir sistemidir. Tüm blok zincirleri, her bir düğüme özgü şifreleme anahtarlarıyla çalışır. Bu kavram, her düğümün genel ağdaki kaydını güncellemesi gerektiğinden blok zincirlerindeki ölçeklenebilirlik sorununun giderilmesinden sorumludur. Her düğümün blok zinciri olduğundan, bir düğüm çevrimdışı olduğunda veri kaybı olmaz. Birincil blok zinciri, herhangi bir etki yaratmadan daha fazla çalışmaya devam eder.

Holochain, her düğüm blok zincirindeki verileri doğrulamak için Dağıtılmış Karma Tablosunu (DHT) kullanır. Holochain merkez zinciri tarafından korunur. Geliştiriciler bu kavramı canlı organizmaların DNA’sının bir benzetmesiyle açıkladılar. Karma tablosu, bir hücrenin DNA’da bilgi depolamasına benzer şekilde tek tek düğüm blok zincirinden gelen verileri doğrular ve saklar. Holo Fuel, kullanıcıların barındırma hizmetleri için aldığı kripto kredisidir. Yakıt, ana bilgisayarlar arasında paylaşılan bir bilgi işlem gücü ile desteklenir ve bu, ağı değerli kılar ve kredilere daha fazla satın alma gücü verir. Platformdaki tüm işlemler çift girişli muhasebe girişleri olarak kaydedilir. İç muhasebe sistemi, madeni paraların basılmasına, madenciliğine veya yakılmasına izin vermeyen bir bilançoya benzer. Bu şekilde bakiyeler her zaman eşit olur ve Holo’nun net para arzı her zaman sıfır kalır. Platform ayrıca, tüm düğümlerin farklı olduğu merkezi olmayan eşler arası mimariye sahiptir.

Hizmet protokolü ile platform sunduğu hizmetler için faturalar oluşturabilir. Sistem, merkezi ağ ve blok zinciri arasında bir köprü görevi görür.


Holo Kullanımı

Holo, paylaşım ekonomisi kavramını teşvik eder. Ayrıca, kullanıcıların birlikte çalışabilir kooperatifler oluşturmalarına ve büyük topluluklarla iletişim kurmalarına olanak tanır. Daha sonra kaynakları Holo tarafından kolaylaştırılan mikro işlemler yoluyla paylaşırlar. Platform tıp sektörü için de güvenli bir paylaşım sistemi sunuyor. Platform, tıp uzmanlarının analiz ve analizlerle desteklenen verileri verimli bir şekilde kaydetmelerini ve yönetmelerini sağlar.

Holo’nun üzerinde çalıştığı Eşler Arası altyapı, kullanıcıların merkezi web’de izlenmeksizin iletişim olanaklarından yararlanmalarını sağlar. Kullanıcılar verilerini Holo’nun sağlıklı ekosistemi üzerinden platformlara aktarabilirler.


Holo Nasıl Satın Alınır?

1. Binance

2. Hotbit

3. Fatbtc

4. Idex

5. Latoken

gibi kripto para borsalarından satın alma işlemi yapabilirsiniz.

Holochain yani HOT tüccarları 2021 sonuna kadar HOT coinin 100x veya 1000x arasında artış göstermesini bekliyorlar.


Holo Fuel Nedir?

Holo Fuel, Holochain ağında kullanılması için“asset-backed” (Varlığa dayalı) olarak tasarlanan bir tür para birimidir; ancak Holochain Holo Fuel’i bir para biriminden ziyade sistemi ayakta tutacak olan hosting sistemini satın almak için veya hizmet verenleri ödüllendirmek için kullanılacak olan bir hesap birimi olarak tanımlamaktadır. Holochain ağı aktifleştiğinde ağ içinde Holo Fuel kullanılacak ancak borsalarda yapılacak olan işlemler yine Holo Token ile yapılmaya devam edilecektir.


Holochain Engellenebilir mi?

Holochain merkeziyetsizdir. Hiçbir otorite müdahale edemez (internet bağlantısını ya da veri aktarımını sağladığınız takdirde). Holo ise yarı-merkeziyetsizdir. Merkeziyetsiz kısmı şudur; bir uygulama geliştirici, uygulamayı kullanan kişilerin verilerini onların izni olmadan kullanamaz, satamaz, veri madenciliğine kaynak olarak sunamaz. Yani Facebook’un şu an sizi izleyip sizi sizden daha iyi bildiği durum, Holo ağı üzerinde kurulacak bir sosyal medya uygulamasında meydana gelmez. Holo’nun merkezî yanı ise şudur. Holo ağında yer alan illegal içeriğin önlenmesi için alınan tedbirlerdir. Mesela çocuk pornosu Holo ağında çalışan bir uygulamada yer aldığında sistem şu şekilde işler. Holo ekibi, uygulama geliştiricinin kimliğini devlet yetkililerine verir.


Bu kimlik, Holo ekibi tarafından nereden elde edilmiştir?

Şöyle: Holo ekibi, merkeziyetsiz Holochain teknolojisi sayesinde işleyen ve ÖZEL (ekibe ait) bir hosting uygulaması olan Holo ağı üzerinde barındırılan uygulamaların geliştiricilerine en baştan KYC’yi zorunlu kılmıştır. Yani siz Holo ağında bir uygulama yayınlayacaksanız, kimliğinizi Holo ekibine vermek zorundasınız. Neden? Çünkü herhangi bir devlet “Holo, senin ağda yasadışı işler dönüyor, seni kapatacağım” diyebilir. Buna önlem olarak ekip, yasadışı içeriğin yer aldığı uygulamanın geliştiricisinin kim olduğunu devlet makamlarına söyler ve devlet bütün işini o kişiyle halleder.12 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör