Ara
  • Karga

"Daha fazla kazanmalıyım."


Finansal özgürlük sadece “daha fazlasını kazanmalıyım” demek midir? Sürekli olarak düşündüğümüz şey aslında tam olarak bu. Ama daha fazlasını kazanmak finansal özgürlük için atılacak adımlardan sadece 1 tanesi. Hatta en önemlisi bile değil.

Sizlere finansal özgürlüğe ulaşmak için atmanız gereken adımları, hangi aşamalardan geçmeniz gerektiğini, neleri öğrenip, neleri bilmeniz gerektiğinden bahsedeceğim.

Kendinizi her zaman 0 noktasında düşünmeniz gerekir. Her insan hayata o noktada başlar. Gelirimiz de giderimiz de yoktur. Bazılarının ailesinden kaynakları geliri olabilir. O zaman çok daha avantajlı durumda olursunuz. Ama kesinlikle gideriniz olmamalı. Yani borcunuz olmamalı. Borcunuz varsa bile bir an önce kendinizi 0 noktasında getirmeli ve ne olursa olsun eksiye kesinlikle düşmemelisiniz.

2. ve bana göre en önemli madde “para harcamayı öğrenmelisiniz.” İş hayatına adım atar atmaz 0 noktasındasınız. Ve daha bu noktadayken lüks harcamalara girerseniz, kazandığınızdan fazlasını harcamaya başlarsanız 0 noktasından eksiye doğru gitmeye başlarsınız. Amacımız 0 noktasından sürekli olarak artıya doğru gitmekti. Bunun için harcamalarımızı doğru ve düzenli yapmak zorundayız. Bütün harcamalarınızı maaşına daha doğrusu gelirini göre yapmalısınız.

Artık 0 noktasından artıya doğru gitmeye başlayabilirsiniz. Bunun için de artık daha fazlasını kazanmayı düşünmeye başlayabilirsiniz. Bunun için ne yapacaksınız? İlk etapta kendinize yatırım yapmalı ve kesinlikle doğru mesleği seçmelisiniz. Kendinizi sürekli olarak geliştirmelisiniz. Yani daha çok kazanmak için ne yapmanız gerektiğini sürekli araştırmalısınız. Ve kendinizi geliştirmek için de çaba sarfetmelisiniz. 0 Noktasında başladığınız hayatta, o noktada kalmak için harcama yapmayı ve artıya doğru gitmek için para kazanmayı öğrenmeniz gerekiyor.

Kazanmayı öğrendiğiniz paralarla artık birikim yapmayı öğrenmelisiniz. Kazandığınız para ne olursa olsun %10’unu mutlaka kenara koyup kalan %90 ile hayatınızı devam ettirin. Bunu alışkanlık haline getirdikten sonra %15 – 20 yapabilirsiniz. Yaptığınız birikimler sizi yavaş yavaş artı noktasında tutmaya başlayacaktır.

Sıra paradan nasıl para kazanabileceğimizi düşünmekte. Yaptığınız birikimleri nasıl katlayacağınıza, paranızı nasıl çalıştıracağınıza, parayla nasıl para kazanacağınıza odaklanmalısınız. Bunlar için bir sürü yöntem var. Döviz alabilirsiniz, altın alabilirsiniz, hisse senedi alabilirsiniz, yatırım fonu alabilirsiniz, farklı şirketler kurup onlara yatırım yapabilirsiniz. Önemli olan nokta doğru alanı bulup oraya yatırım yapabilmek. Böylece paradan para kazanmaya başlayabilirsiniz. Para parayı çeker sözü çok doğru bir söz. Paranız varsa başka paraları da çekebilirsiniz. Fırsatları değerlendirmek için paraya ihtiyacınız vardır.

Son madde ise pasif gelir. Pasif gelir elde etmeyi öğrenmeli ve pasif gelir kazanmaya başlamalısınız. Pasif gelir nedir? Hiçbir iş yapmadan size gelen paraya pasif gelir diyoruz. En basit örnek ile konut diyebiliriz. Hiçbir şey yapmadan kira geliri elde edersiniz ve bu sizin pasif geliriniz olur. Pasif gelir elde edeceğiniz çok farklı modeller vardır. Biriktirdiğiniz paranızla bir süre sonra pasif gelir kaynaklarınızı arttırabilirseniz işte o zaman finansal özgürlüğünüzü kazanmış sayılırsınız.

“Daha çok kazanmalıyım” diye düşünmeyi bırakmalısınız. Daha çok kazanmak sadece hedefinize giden yolda 1 adım. Daha çok kazanmaktan daha önemli maddeleriniz var. İlk önce onlara odaklanırsanız zaten daha çok kazanmaya başlayacaksınız.


10 görüntüleme0 yorum