Ara
  • Karga

#CHZ NEDİR?

Chiliz (CHZ) Nedir?


Alexandre Dreyfus ile arkadaşları tarafından yaratılan Chiliz, 14 Şubat 2018 tarihinde ortaya çıkarılmıştır. İlk arzı 30 Haziran 2018’de son bulan Chiliz, genellikle spor dünyasında kullanılmaktadır ve socios.com ile birlikte çalışan hizmet tokenidir. ERC-20 algoritmasına dayalı olarak taraftar tokenleri elde etmek için kullanılan Chiliz, taraftarlarına takımları ile ilgili söz sahipliği imkanı sağlamayı hedeflemektedir. CHZ ile taraftar token satın alan taraftarlar, socios.com platformunda oy kullanarak söz sahibi olabilirler ve Chiliz ile taraftar tokenları takas edebilirler.


Chiliz’in Altyapısı Nedir?

Chiliz, Ethereum ağında işlem görmektedir ve ERC-20 altyapısını kullanmaktadır. Proof of Authority (PoA) konsensüsünün kullanılmasıyla birlikte ölçeklenebilirliğe çözüm bulunurken aynı zamanda şeffaflık da sağlanır.


Chiliz’in Toplam Arzı Ne Kadar?

Toplam arzı 8,888,888,888 ile sınırlandırılan Chiliz’in dolaşımdaki arzı 5,547,664,720 (%62) olarak bilinmektedir.


Chiliz (CHZ) Nasıl Satın Alınır?

Yurtiçi ve yurtdışında işlem yapan coin borsalarından ve kendi sitesi olan www.chiliz.com üzerinden satın alabilirsiniz.


1. Spor kulüplerinin isimleriyle bir anda meşhur olan $CHZ Taraftar Token'ları, desteklediğiniz spor kulübünün bir parçası olmanızı mümkün kılıyor!

Eğer kripto para borsalarında yeniyseniz desteklediğiniz spor kulübünün token'ını görmek sizi şaşırtabilir. Socios platformunun sunduğu Chiliz (CHZ) kripto para birimi, spor kulüpleriyle anlaşmalar yaparak bizleri oyuna dahil etmeyi amaçlıyor.

2. Taraftar Token'ı ne anlama geliyor?

'Taraftar Token'ı anlamına gelen 'Fan Token'ları, oy verme hakkına sahip olmanıza ve kulüp bazında düzenlenen özel etkinliklere katılmanıza olanak tanıyan dijital varlıklardır.

3. Çok sık karıştırılan iki kavram: Token VS Coin

Son dönemdeki popülerliğiyle birlikte adını sıkça duyduğumuz iki kavram, token ve coin genellikle birbiriyle karıştırılıyor. Temel ifadesiyle coin'ler kendilerine ait bir blockchain sistemine sahip olan kripto para birimleridir. Token'lar ise bir blockchain ağı üzerinde var olan bir değer olarak tanımlanırlar.

4. Chiliz Fan Token'ları, desteklediğiniz spor kulübünün alacağı kararlarda oy verme hakkına sahip olmanıza olanak tanıyor.

İlk olarak 2018 yılında piyasaya sürülen CHZ, spor kulüpleriyle taraftarlar arasındaki bağı güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda anlaşmalı spor ve e-spor kulüplerinin token'ını elinde bulundurduğunuzda oy verme hakkına sahip olursunuz.

Birden fazla token'a sahip olmak oylamada daha büyük bir etkiye sahip olmanızı mümkün kılar ancak kulüpler kullanıcı başına oy kullanma limitini belirleyebilirler. Token'ların fiyatı ise alım satım hareketlerine göre değişiklik göstermektedir.


5. Aynı zamanda çeşitli avantajlardan yararlanmak ve etkinliklere katılmak mümkün.

Taraftar token'ları sayesinde kulüplerin düzenleyeceği özel etkinliklere katılma şansı yakalayabilirsiniz. Sporcularla tanışmak, maçlara konuk olarak davet edilmek, çekiliş ürünleri kazanmak, yarışmalara katılmak gibi birçok seçenek bu token'larla mümkün.

6. Birçok kripto para gibi Chiliz de Ethereum altyapısı üzerine kurulu.

Chiliz, Ethereum blokzincirinde çalışan, ERC-20 protokolüne bağlı bir kripto para birimidir. ERC-20 protokolü, Ethereum ağı üzerindeki token'ların sağlaması gereken kurallar protokolü şeklinde tarif edilebilir. Piyasada işlem gören ana coin'lerin birçoğu bu protokole uygundur.

7. 'Fan Token' olarak piyasaya sürülen 'Taraftar Token'ları, hizmet token'ı anlamına gelen 'utility token' kategorisinde sınıflandırılıyor.

Birçok alt bölüme ayrılmakla birlikte token'ları 'security' ve 'utility' olarak ikiye ayırmak mümkün. Hizmet token'ı olarak tarif edilen 'utility token'lar, bir projeye ya da hizmete erişimde kullanılmaktadırlar.

8. Sınırlı arza sahip olan $CHZ'in toplam arz miktarı 8.8 milyar adet.

$CHZ sembolüyle kullanılan Chiliz token'ları, Bitcoin'e benzer şekilde sınırlı bir arza sahiptir. Aynı zamanda dönem dönem yapılan coin yakma işlemiyle toplam arz azaltılmaktadır. İçeriği hazırladığımız tarih itibariyle Chiliz, market hacmi sıralamasında ilk 50'deki yerini halen korumaktadır.

9. Peki, spor kulüplerinin $CHZ ile anlaşma sağlamalarının sebepleri neler?

Blockchain altyapısının sunduğu güvenli, takipsiz ve değiştirilemez sistemler, birçok sektörde olduğu gibi spor kulüplerinde de popüler hale gelmeye başladı. Taraftarlarını oyuna dahil etmek, etkileşimi arttırmak ve bu süreçleri düşük maliyetle, güvenilir şekilde yapmak isteyen kulüpler, blokzincir teknolojisinin getirdiği yeniliklerden faydalanmaktadırlar.

10. Taraftar token'ına sahip olan spor kulüplerinin sayısı her geçen gün artıyor.

Juventus, AC Milan, PSG, Atletico Madrid, Manchester City, Galatasaray, Trabzonspor, Barcelona gibi birçok kulüp fan token'ları için anlaşma sağladı. Listenin sürekli genişlediğini söylemek de sürpriz olmayacaktır.

Üretilen taraftar token adetleri genellikle 1 - 40 milyon arasında değişmektedir.


11. $CHZ Fan Token çılgınlığı birçok spor dalını da sisteme dahil ederek büyümeye devam ediyor.

Spor alanının tamamını kapsamayı amaçlayan $CHZ, e-spor, gaming, dövüş sporları gibi birçok alanda anlaşmalar yaparak portföyü genişletmeye devam ediyor. UFC anlaşması da 'fan token'ların yer aldığı alanlardan biri.

12. Aynı diğer kripto paralar gibi taraftar token'larını da satın almak oldukça kolay.

$CHZ bedelini belirterek dilediğiniz taraftar token'ını, güncel piyasa değerini ödeyerek satın alabilirsiniz.

Sahip olduğunuz token'ları kripto cüzdanınızda saklamanız mümkün.

Diğer kripto paraları olduğu gibi taraflar token'larını da kripto cüzdanınızda saklayabilirsiniz. Bunun için güvenilir bir kripto cüzdanına sahip olmanı yeterli.

8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör